منطق معجزه رسولان علیهم السلام چه بود؟

بسم الله الرحمن الرحیم و صل الله علی سیدنا محمد و آل الطاهرین

 

مهمان سوره مبارکه قمر بودیم که یک مرتبه سوالی به ذهنم خطور کرد. شق القمر برای چه بود؟

آیا حضرت رسول الله(صل الله علیه و آله و صلم) شق القمر کردند که یک نامردِ ملحد و کافری، ایمان بیاورد یا ایمان نیاورد، این چه کاری است؟ چرا انسان اینقدر خرج کند برای یک بی دین. به نظر میرسد که شق القمر برای این ماجرا نبوده است.

معجزات انبیاء و رسل(علیهم السلام) برای چهار تا آدم کافر یا زبان نفهم نبوده. اصلاً صحیح هست که بگوییم چنین دلیلی داشته؟ آنهایی که می گویند معجزات برای تأیید رسالت است، نه خیر، معجزه برای تأیید رسالت نیست، بلکه با رسالت انبیاء (علیهم السلام)، معجزه یا بیّنه انجام می شود. بیّنات برای این نیست که انسان به رخ این و آن بکشد! قیمت بیّنات بیشتر از این است.

به این مثال توجه کنید:

 آقا چرا بمب اتم منفجر کردی؟ هیچی من به مردم گفتم که توان انفجار اتمی دارم، آنها گفتند اگر راست می گویی یکی منفجر کن من هم یکی منفجر کردم تا مطمئن شوند! ببینید شما از شنیدن این مثال خنده تان می گیرد. حالا چطور قائل باشیم که معجزات انبیاء(علیهم السلام) برای صحت رسالتشان بوده، برای صحت دعویشان بوده است.

مثال دوم:  اگر شما یک دونده باشی می گویی من نفر اول شدم، می گویند اگر راست میگویی بدو ببینیم، میگویی نه به این راحتی نمیدوم، برای چه انرژی مصرف کنم، بیا در میدان مسابقه خودت ببین، من بخاطر شما که نمی دوم تا بفهمی من بلدم بدوم یا نه.

 شما یک دویدن را بخاطر این و آن انجام نمی دهید، چطور می گویید که رسولان معجزه آوردند برای اثبات دعوی خودشان، برای اثبات صدق دعویشان! این چه حرفی است که دارند به خورد ما می دهند، شما چرا اینقدر راحت قبول کردید؟! معجزه برای این نیست.

حالا بین دلایل و موضوعات مختلف، شما خودتان بگویید که معجزة به این عظمت در خور چه ماجرایی است؟  بیّنات در خور چه ماجرایی است؟ آیات در خور چه ماجرایی است؟

لطفا در قسمت نظرات این بخش یافته های دینی و روایی و علمی و تفکری خودتان را ارسال کنید تا بتوانیم بحث را جلو ببریم.

انشاء الله در ادامه به طرح و بررسی این موضوع میپردازیم...

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

 

نویسنده : رزمنده خاکستری - حامد باقری

/ 0 نظر / 30 بازدید