کلمه امامت چه معنایی دارد؟ (با توجه به آیه 12 سوره مبارکه یس)

بسم الله الرحمن الرحیم و صل الله علی سیدنا محمد و آل الطاهرین

 

امیرالمؤمنین(ع) چند سال آخر عمرشان رهبر شدند. ولی فقط رهبر شیعیان بود، در تمام زمان ها و مکان ها. دیگران رهبری ایشان را قبول نکردند. آیا این به این معنی است که تحت امامت ایشان نبودند؟ البته که بودند، پس امامت باید به معنایی فراتر از رهبری باشد تا آنموقع متوجه شویم که چرا همگان تحت امامت ایشان بودند؛ حالا به صورت سوال مطرح کنیم: امامت باید به چه معنایی باشد تا تمام انسان ها را، تمام موجودات را، در کل زمان ها و مکان ها شامل شود؟

ما در دعای توسل به حضرت رسول الله(ص) چه می گوییم، می گوییم یا «امام الرحمة». محدودة رحمت کجاست؟ «وَ رَحْمَتی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْ‏ءٍ»، رحمت همه چیز را فرا گرفته، حتی عرش خدا را، حتی غیب خدا را، حتی قرآن خدا را، حتی مشیت خدا را. رحمت از مشیت بزرگتر است، چون «وَ رَحْمَتی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْ‏ءٍ».

این را مطرح می کنیم که سیدمان رسول الله صاحب رحمت است چون در قرآن خداوند می فرماید که «وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاّ رَحْمَةً لِلْعالَمینَ». کلمه ای که از طریق تو جاری است رحمت خداست. محدودة رحمت کجاست؟ «وَ رَحْمَتی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْ‏ءٍ». اگر رحمت چنین محدوده و عظمتی دارد، شما ببینید «یا امام الرحمة» چه جایگاه و عظمتی باید داشته باشد؟ الله اکبر. تمام رحمت متعلق به سیدمان رسول الله(ص) است.

 امامت از رحمت بزرگتر است.چون باید رحمت را امامت کند. امامت نمی تواند لوح محفوظ باشد. می آید پایین به عنوان یکی از جلوه های بسیار کوچکش، می تواند لوح محفوظ باشد. به عنوان یکی از جلوه های بسیار بسیار کوچکش، می تواند صراط در قیامت باشد. به عنوان یکی از جلوات بسیار ریز و کوچکش می تواند جلوه های پایینی اهل بیت(ع) باشد. اینطور نگاه کنید، این امامت چیست که رحمت را هم فرا می گیرد، همه چیز درون رحمت است و امامت، رحمت را فرا گرفته است.

حال ببینیم که امامت یعنی چه؟

خب تا اینجای بحث را حواستان باشد، بحث، بحث سنگینی است.

 امامت، رحمت خدا را اداره می کند. امامت، فضل خدا را اداره می کند. امامت، تمام کلمات چهارده گانه را اداره می کند. خدا با کلمه امامتش، تمام کلمات و شاخه های کلمات که در عوالم جاری هستند را کنترل می کند. در قسمت قبلی کلام، ذیل آیه 124 سوره بقره، در آنجا که خداوند می فرماید انی جاعلک للناس اماما، عرض کردیم که در مورد واژه امامت، معنای رهبری متزلزل است. پس، از معنای رهبری بیرون بیاییم. این امامت چیست که تمام کلمات خدا را اداره می کند؟

کلمه امامت چیست که اینها را سازمان می دهد، اینها را نظام می دهد، اینها را کنترل می کند. کلمه امامت چه معنایی دارد؟

معنای کلمة امامت همین چند جمله ای است که الان گفته شد.  امامت یعنی نظام داری. امام یعنی نظام دار و تبعه امامت، یعنی نظامی که در عالم وجود دارد، چه اشیاء عالم متوجه بشوند، چه متوجه نشوند. چه انسان ها متوجه بشوند، چه متوجه نشوند.

آیا شما معنای دیگری می توانید قائل باشید که اگر تحت واژة امامت امیرالمؤمنین(ع) بگذارید، تمام زمان ها و مکان ها، تمام انسان ها اعم از مؤمن و کافر، اعم از خوب و بد، اعم از آگاه و ناآگاه، را در بر بگیرد. امام یعنی نظام دار.

حال  با این تعریف، آیه « و کل شیءٍ احصیناه فی امام مبین» را معنا کنیم. همه چیز در امام است. امام چکار می کند؟ نظام داری می کند. همه چیز شدیدا در حیطه نظام داری امام است. یعنی امام همه چیز را شدیداً نظام داری می کند.  « و کل شی ءٍ احصیناه فی امام مبین» ، یعنی بسیار آشکار نظام داری می کند. مثل چه می ماند. مانند اینکه بگوئیم این اتاق در حیطه این اداره است. در حیطه این اداره است یعنی چه؟ یعنی تحت کنترل این اداره است. و کل شیءٍ احصیناه فی امام مبین، باید اینگونه ترجمه شود. «همه چیز در امامت امام است»، یعنی همه چیز شدیدا و بسیار قوی و بسیار آشکار تحت نظامت نظام دار عالم است.

 

در ادامه عرض میکنیم که چرا سوره مبارکه یاسین قلب قرآن نامیده شده است؟

 با صلواتی قشنگ بر محمد و آل محمد

نویسنده : رزمنده خاکستری - حامد باقری

/ 0 نظر / 38 بازدید