چرا سوره مبارکه یاسین قلب قرآن نامیده شده است؟

بسم الله الرحمن الرحیم و صل الله علی سیدنا محمد و آل الطاهرین

 

گفتیم امام یک جامعه، یعنی نظامدار یک جامعه. امام تعیین میکند که چه چیزی به سوی این شخص برود، چه چیزی به سوی آن شخص برود. امام است که تعیین میفرماید چه میزان غذا، غذای معنوی، غذای امر، به سوی این فرد برود، چه میزان بسوی آن فرد برود. امام است که امور را در شب قدر به اذن الله مقدر می کند. امام است که رزق افراد را تعیین می کند. امام است که نظام جامعه را کنترل می کند. نظام داری میکند. همه چیز یک جامعه از جانب امام(ع) باید اعمال شود. خداوند مثال امام را در بدن انسان قرار داده. «مثل امام در بدن انسان مثل قلب است.»

 قلب تعیین می کند که چه میزان غذا به سوی سلول های پا برود. چه میزان به سوی مغز برود، چه میزان غذا، چه نوع غذایی به سوی شش ها برود. اگر رگهای قلب تنگ شود، اگر قلب درست کار نکند، آذوقه به سلولهای بدن نمیرسد. تمام آذوقه سلولهای بدن از جانب قلب میباشد. تمام آذوقه ای که به سلولهای بدن می رسد از جانب قلب است.

جایگاه امام در جامعه، جایگاه قلب است. عظیم ترین معنای امامت در کدام سوره است؟ گفتیم در سوره مبارکه یس. سوره یس به نسبت قرآن چه جایگاهی دارد؟ قلب قرآن است (1) ،  یعنی چه؟ یعنی کل قرآن از سوره یس تغذیه می شود. و کل سوره یس از این آیه تغذیه می شود: «و کل شیء احصیناه فی امام مبین». اصلا این محتمل است که وجه تسمیه قلب بودن سوره یس، به خاطر همین آیه باشد. احتمالش خیلی زیاد است، الله اعلم.

خیلی قشنگ است. سوره یس قلب قرآن است. عظیم ترین، اعلی ترین، درشت ترین آیه این سوره «و کل شیء احصیناه فی امام مبین» است. جایگاه امام به نسبت کل قرآن در بدن مثال زده شده، که همان جایگاه قلب به نسبت کل بدن است. تمام آذوقه سلولهای بدن باید از طریق قلب برسد. تمام آذوقه عالم و آدم باید از طریق امام برسد.

به عنوان مثال به یک سلول می گوئید ”جناب سلول، چه می گوئی؟“ می گوید دو ثانیه است که از قلب به سوی من چیزی نیامده“. شما می گوئید ”دو ثانیه است چیزی نیامده! خب اشکالی ندارد، ولی در عوض در کتاب ها نوشته شده که قلب، سلول ها را تغذیه می کند“.می گوید خب نوشته شده باشد، من الان گرسنه هستم. من پیوسته نیاز دارم که قلب به من غذا برساند و از آن تغذیه شوم“.

چرا این مثال را زدیم، یعنی چه؟ یعنی ما باید برای امام(ع) چنین شأنی قائل باشیم. امام(ع) پیوسته باید ما را تغذیه کنند. ای جامعه، از آخرین تغذیه امامت چقدرگذشته است؟ آخرین دفعه ای که از امام(ع) چیزی نوشیدی، معرفتی نوشیدی چه زمانی بوده است؟ آخرین دفعه چه زمانی بوده است؟ متوجه مطلب شدی. باید چکار کرد؟ سلول ها غذا را از قلب می گیرند، از طریق رگ ها، از طریق واسطه ها، غذایی را که مستقیم از قلب آمده و پیوسته جاری است از طریق رگ ها می گیرند و استفاده می کنند و مناسب آن وظیفه ای که برایشان قرار داده شده است، چیزهای جدیدی می سازند ـ نه مناسب آن وظیفه ای که خودشان برداشت کنند. مناسب آن وظیفه ای که برایشان قرار داده شده است ـ و محصول را دوباره در رگ ها جاری می کنند، از طریق رگ ها دوباره به سوی قلب برود و قلب به هر سمتی که خواست پمپاژ کند. درست است؟ ولی ما چگونه رفتار می کنیم؟

 

(1) عن النبی(ص): ان لکل شی ء قلبا و قلب القران یس/ ترجمه: برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن یس است

مستدرک الوسایل، ج4، ص323/ عوالی اللالی، ج1، ص65

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

نویسنده : حامد باقری

/ 2 نظر / 163 بازدید
یه رزمنده زمینگیر

سلام خیلی خیلی عالی بود... من که خیلی استفاده کردم... خوش به حالتون که انقدر فهمتون از سوره ها عمیقه...

mina

سلام دوست گلم خوبید واقعا من وبتون رو خیلی دوست دارم منم تازگی یه وبلاگ زدم میخواستم لطف کنی منو با عنوان عینک آفتابی و با ادرس glassesbuy.ir تو سایتت لینکمو بذاری اگر بذارین واقعا در حقم لطف می کنی