از قاف سوره ی ق تا فرات جاری مرسلات...

 بسم الله الرحمن الرحیم

هنوز طعم سوره قاف زیر دندان ماست که مطابق برنامه  باید در خدمت سوره بعدی که سوره مرسلات است باشیم . اگر دست خودمان بود دلمان می خواست تا آخر عُمرمان فقط سوره قاف را بخوانیم تا بمیریم . مثل بنده ای شده ایم که به ارباب خود خو گرفته است . آنهم چه اربابی ؟ از نوع مجیدش . وقتی می گوئیم مجید یعنی ارباب ما در اُوج قدرت است اما لطفش طوری شامل حال ماست که دلمان نمی خواهد از خانه اش  بیرون برویم . چه کنیم ؟ حالا هم خودش امر کرده و در تقدیر ما قرار داده تا از فرات جاری کوه های مرسلات بنوشیم .( وَ جَعَلْنَا فِیهَا رَوَاسىِ‏َ شَامِخَاتٍ وَ أَسْقَیْنَاکمُ مَّاءً فُرَاتًا ) .  

با بیگانگی وارد مرسلات می شویم ولی هرچه می گذرد بیشتر متوجه شباهت های ارباب جدید با ارباب قدیم می شویم . در اینجا هم هرچه جستجو می کنیم چیزی جز مجد و عظمت نمی بینیم . فَإِذَا النُّجُومُ طُمِسَتْ (8) وَ إِذَا السَّماءُ فُرِجَتْ (9) وَ إِذَا الْجِبالُ نُسِفَتْ (10) و در آیاتی دیگر أَ لَمْ نَخْلُقْکُمْ مِنْ ماءٍ مَهِینٍ (20) فَجَعَلْناهُ فِی قَرارٍ مَکِینٍ (21) إِلى‏ قَدَرٍ مَعْلُومٍ (22) فَقَدَرْنا فَنِعْمَ الْقادِرُونَ (23) .

قشنگ معلوم است که (ارباب مرسلات) با (ارباب قافِ عزیز) فامیل است . هرچه هست نسبت نزدیکی دارند . شاید برادر باشند . نمی دانم...!؟ در اینجا مدام به تکذیب کنندگان هشدار داده می شود . آنجا هم در آیات پنجم ، دوازدهم ، سیزدهم و چهاردهم به تکذیب کنندگان اشاره شده بود . با این تفاوت که ارباب جدیدمان انواع تکذیب را خوب می شناسد و آنرا به تفصیل بیان می کند. گفتم تفصیل یاد این افتادم که در اینجا به فصل فصل کردن چیزها  و تقسیم بندی خیلی اهمیت می دهند تا این حد که به روز قیامت هم می گویند یَوْمُ الْفَصْل در حالیکه آنجا می گفتند یَوْمُ الْوَعِید و گاهی به آن یَوْمُ الخُْلُود می گفتند. علاوه بر این در همان ابتدای کار  فَالْفارِقاتِ فَرْقا را در گوشمان کردند.

جالب اینکه آدمهائیکه پیش (ارباب قاف عزیز) زندگی می کردند و مَریج بودند اینجا هم سرگردان و آشفته اند (لَّا ظَلِیلٍ وَ لَا یُغْنىِ مِنَ اللَّهَب) و همه کسانیکه در آنجا بَهِیج بودند در اینجا در منظری از طراوت و شادابی اند . إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی ظِلالٍ وَ عُیُونٍ (41) وَ فَواکِهَ مِمَّا یَشْتَهُونَ (42) کُلُوا وَ اشْرَبُوا هَنِیئاً بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ (43)  در اینجا موهایِ یالِ اسبِ (ارباب مرسلات) به همان دقت در کنار هم و با نظم و ترتیب و پی درپی قرارگرفته اند (وَ الْمُرْسَلَاتِ عُرْفًا) که خوشه های خرمای (ارباب قاف عزیز) بر نخل باسقات بودند. درآنجا با فرشته های سائق و شهید و رقیب و عتید محشور بودیم و در اینجا با فرشته های القا کننده ذکر مشهوریم . نگفتم این دو با هم فامیلند ...!؟

یادش بخیر بعضی وقتها (ارباب قاف عزیز) پرده ها را بالا می زد و به ما چیزهائی را نشان می داد که تا حالا ندیده بودیم (فَکَشَفْنَا عَنکَ غِطَاءَکَ فَبَصَرُکَ الْیَوْمَ حَدِید) . در اینجا هم بر همان سنت ارباب قبلی گاهی پرده ها را بالا می زنند و چیزهائی نشانمان می دهند مثل : انْطَلِقُوا إِلى‏ ظِلٍّ ذِی ثَلاثِ شُعَبٍ (30)لا ظَلِیلٍ وَ لا یُغْنِی مِنَ اللَّهَبِ (31) إِنَّها تَرْمِی بِشَرَرٍ کَالْقَصْرِ (32) کَأَنَّهُ جِمالَتٌ صُفْر .

جالب تر اینکه هر دو ارباب به قرآن ارادت ویژه دارند . در آیه آخر قاف آمده است « پس کسانیکه از تهدید خدا بیمناک هستند را با قرآن متذکر ساز » و در آیه آخر مرسلات آمده استکه «  پس بعد از قرآن به کدام سخن ایمان می آورند؟ » . حالا ارباب مرسلات هم برای من عزیز است خوب که  نگاه می کنم مطمئن می شوم که این دو با هم فامیلند . ولی نه .... انگار مرسلات همان قاف است. بله درست است این همان ارباب قاف عزیز است که دارد نقش مرسلات را بازی می کند. یاد حرف استادم افتادم که می گفت اگر مجد مرسلات را درک نکنی نمی توانی ادعا کنی مجد قاف را درک کرده ای ...!

خدا استاد ما را حفظ کند و بر توفیقاتش بیافزاید.

 

نوشته شده توسط: محسن فرقانی 

/ 3 نظر / 13 بازدید
رجبعلی

خدا خیرتان بدهد حاج محسن

حامد باقري

به نام خدا خدا قوت متن سليس و رواني بود. مرحبا و دستخوش لطفا تلاش كنيد قبل از بارگذاري متن غلط املايي ها اصلاح شود اصطلاحا يك دستي سر و روي متن بكشيد. يا علي