میهمانی سوره ی مزمل در خاکریز گردان علمدار(2)

بسم الله الرحمن الرحیم

شب و روز عرصه رشد جسمانی انسانهاست. شب نماینده نیاز است و روز رافع نیاز.  با عبور از روزها و شب‌ها در بستر زمان، نوزاد کودک می‌شود و کودک نوجوان و جوان میانسال تا می‌رسیم به سنین کهنسالی که معدن عظیمی از تجربه‌ها در اختیار انسان قرار می‌گیرد و پیوسته در هر یک از این مراحل، تعهدات بیشتری را می‌تواند اختیار کرد.

با این نگاه می‌توان گفت در چرخه ابعاد روحیِ انسان، اگر شب و روز با مفهوم دغدغه و مسئولیت و تلاش برای ایفای تعهد در وجود انسان برقرار نباشد، طفلِ روح محروم از سیر رشد گشته و مراتب دیگر حیات معنوی‌اش را درک نمی‌کند.

تولید شب و روز در طبیعت در دست رب مشرق و مغرب است و گریزی نیست از این رشد جسمانی، اما قیمت و قدر هر کس با ابعاد روحی‌اش سنجیده می‌شود. لکن قدرت تولید چرخه شب و روز در ساحت روحِ آدمی با اذن پرودگار در اختیار انسان فعال قرار داده شده است. انسان دغدغه‌مند با مرتبه‌ی نیازی که در خود احساس می‌کند سیستم شب را فعال کرده و با چهار عنصر قرائت قرآن ، اقامه صلاه ، ایتای زکات و قرض نیکو سیستم روزش را روشن می‌کند. این چهار عنصر نمایندگان تام ذکر اسم رب هستند که در دل هر کدامشان می‌توان رهایی از بند تعلقات غیر الهی را به خوبی رویت کرد.

نوشته شده توسط: رزمنده خاکستری گردان علمدار

/ 2 نظر / 13 بازدید
رجبعلی

اسم نداشتن متن‌ها در اهداف این کار نیست به جای کاکل زری و خاکستری و دم قرمزی اسم شریف و عزیزتان را بگذارید تا ماهم به کارمان برسیم

معراج

سلام برادر.خداقوت.مطلب کوتاه وگویابودوقابل تشکر.واما گله بنده ازبعضی دوستان عزیزمیباشدکه به جای نقد صحیح مطالب به حواشی میپردازند...ارایه مطالب سودمندمدنظرمیباشدنه اسامی که نویسندگان عزیزبرای خودانتخاب میکنند.لطفا بیشترمراقب ادبیات گفتاری خوددراین منزل قرآنی باشیم.باتشکربرادرهمسنگرشما.