منطق معجزه رسولان علیهم السلام چه بود؟ (2) ادامه ...

بسم الله الرحمن الرحیم و صل الله علی سیدنا محمد و آل الطاهرین

صحبت بر سر سوره مبارکه قمر بود و معجزه عظیم حضرت رسول الله (صل الله علیه و آله و صلم) .

آیا حضرت رسول الله(صل الله علیه و آله و صلم) شق القمر کردند که یک نامردِ ملحد و کافری، ایمان بیاورد یا ایمان نیاورد، چرا انسان اینقدر خرج کند برای یک بی دین؟ به نظر میرسد که شق القمر برای این ماجرا نبوده است.

بین دلایل و موضوعات مختلف، شما خودتان بگویید که معجزة به این عظمت در خور چه ماجرایی است؟ بیّنات در خور چه ماجرایی است؟ آیات در خور چه ماجرایی است؟

فقط و فقط در خور یک ماجرا می تواند باشد و آنهم برپایی ظهور امام زمان (عج) است. شأن معجزات و آیات و این همه توانها و زحمات رسولان فقط و فقط در خور برپایی ظهور امام زمان است، نه چیز دیگر.

نوح(علیه السلام)، ابراهیم(علیه السلام)، موسی(علیه السلام)، عیسی(علیه السلام) که جزء اولوالعزم من الرسل و مجموعة حضرت رسول الله(صل الله علیه و آله و صلم) هستند، یعنی چه هستند؟ در حدیث داریم که فَثَبَتَتِ الْعَزِیمَةُ لِهَؤُلَاءِ الْخَمْسَةِ فِی الْمَهْدِیّ(عج) ، اینها بیشترین عزم را نسبت به مهدی(عج) داشتند، یعنی بین رسولانی که نعمات و اشیای عوالمی را از عوالم بسیار بالا می گیرند و در عمق عالم می آورند، اینها بیشترین همّت را داشتند. یعنی درشت ترین اشیای عوالمی را پایین آوردند، که یکی از آن اشیاء شریعت است، نه اینکه تمام آن اشیاء.

چرا این همه عزم نشان دادند؟ آنها این عزم را بخاطر مهدی(عج) داشتند، نه برای یک قوم زبان نفهم. اگر نوح(علیه السلام) جزء اولوالعزم است بخاطر مهدی(عج) است، نه بخاطر یک قوم. پس قیمت رسولان و مرسولات رسولان و این چیزهایی که با خودشان پایین آوردند، در خور ماجرای برپایی ظهور امام زمان(عج) است.

در اینجا یک سوال مطرح میشود.  پس چرا نوح (علیه السلام) از چند هزار سال پیش، نعمات و اشیایی را از بالا به پایین ارسال کرد؟

چه اشکالی دارد در جبهه جنگ، شما بعضی ادوات را یا بعضی تدارکات را از چند ماه قبل از حمله به آنجا انتقال می دهید. مگر همة ادوات باید درست شب حمله به منطقة جنگی ارسال بشود؟ از ماهها قبل یا از یکی دو سال قبل اشیایی را به جبهه ارسال میکردند. در نظام آسمانها و زمین نیز ماجرای ظهور بقدری بزرگ است که خداوند از چند هزار سال قبل، توسط رسولان(علیهم السلام) و بخصوص توسط اولوالعزم من الرسل(علیهم السلام) اشیایی دارد پایین می آورد. اینها را دارد در مکانهای مختلف قرار میدهد تا برای مهدی (عج) آماده کند.

می گویی عصای موسی(علیه السلام) که برای قومش بود؟ عرض میشود که اشتباه نکنید عصای موسی یک شیئی است که قرار است امام زمان(عج) بهترین و بیشترین استفاده را از آن داشته باشند. اگر موسی(علیه السلام) از عصا چهار تا استفادة جزئی در قومش انجام داد، نه اینکه آن عصا برای قوم آورده شد! خداوند موسی(علیه السلام) را با 9 آیه به سمت فرعون فرستاد، نه فقط به خاطر فرعون، این معجزات برای امام زمان(عج) است. موسی(علیه السلام) این معجزات را ارسال کرد به عمق عالم برای امام زمان(علیه السلام)، حالا میخواهد چک کند اینها درست هستند یا نه! این اسلحه ها جواب میدهد یا نه، یکی را به فرعون زد یکی را اینجا، یکی را آنجا به کار گرفت و دید جواب دارد و بسیار هم خوب جواب دارد، گفت : اینها لایق مهدی(عج) است.

منطق معجزه رسولان(علیهم السلام)  چیست؟

هر نعمتی که از عوالم بالا به عمق آوردند، برای مهدی(عج) آوردند. برای همین است که می بینیم اهل بیت (علیهم السلام) وارث هستند و در انتهای وارثان امام زمان(عج) قرار دارند.

در زیارت وارث چه ماجرایی را داریم شهادت می دهیم؟ چه چیزی را داریم اقرار می کنیم؟ چه ماجرایی را داریم به خودمان تذکر می دهیم؟ در انتهای وُرّاث کیست؟ امام(علیه السلام)، چرا همه ارثها به ایشان می رسد؟ چون اصلاً برای ایشان است، دیگران آوردند برای ایشان. هرچیزی که رسولان (علیهم السلام) ازعوالم به عمق ارسال کردند، امانتی بود که باید به صاحبش، یعنی امام زمان(عج) بازگردانند. آیه اش هم این است: أَنْ تُؤَدُّوا اْلأَماناتِ إِلی أَهْلِها (1) . یعنی امانت است اینهایی که آوردید! بروید تحویل صاحبش بدهید! و همه آنها این کار را انجام دادند.

حالا با این نگاهی که به لطف و عنایت خداوند پیدا کردیم میتوان گفت که انقلاب اسلامی ایران متعلق به این شخص و آن شخص نیست. انقلاب متعلق به اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) می باشد. انقلاب، عطیه ای الهی برای اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) است که بواسطة کلمات و سپس به دست مبارک امام خمینی(ره) ایجاد شده است. انقلاب متعلق به این شخص و آن شخص نیست.

یک زمانی می گفتند: خانواده های شهداء صاحبان انقلاب هستند. نه این تعارف است. یک زمانی می گفتند: بسیجیان صاحبان انقلاب هستند. این هم شاید به نوعی تعارف است. صاحب اصلی خود امام زمان(عج) می باشند. این انقلاب به خاطر ظهور امام زمان(عج) بر پا شده است، در راستای ظهور امام زمان(عج) بر پا شده است. ما حفظ انقلاب را وظیفة خودمان بدانیم.

 کمی بحث طولانی شد. صلواتی قشنگ و خالصانه بفرستید بر محمد و اهل بیت مطهرش (علیهم السلام) .

(1) سوره مبارکه نساء/ آیه 58 .

 

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

رزمنده خاکستری - حامد باقری

 

/ 3 نظر / 34 بازدید
قاصدَجنابک

خیلی خیلی عالی بود... واقعا کیف کردم... میشه به ما هم خط بدین...که چطور انقدر زیبا مطالب رو از قرآن بیرون میکشید... و انقدر جالب میتونید ارتباط آیات رو با دلیل بیان کنید. راستشو بخواین ...من خیلی وقته هم ّ و غمم همینه که...اصل غرضی که آیه ها..سوره ها و در کل قرآن دنبال میکنه رو متوجه بشم... ولی متاسفانه خیلی وقتا ما انقدر تو جزییات گیر میفتیم..که برامون سخت میشه که یه دید جامع و کلی از بالا به پایین به سوره ها داشته باشیم... اگه دراین راستا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

قاصدَجنابک

لطفا تشریف بیارید به گردان حضرت زهرا ....تو پستی که به نام قاصدُ جنابک هست نظر بذارید....خیلی ممنون.